Pages

Monday, November 16, 2009

Meijer Deals wk of 11/15

*If you are a beginner, go here first to read my tips. As always, I am sure that there are probably more deals to be had at Meijer, I only post the deals that I think are the Best deals, please check your ad for all of your other needs. Go Here to view the ad. For coupon lingo/abbreviations go Here. Also please keep in mind that my local Meijer store (Cincinnati region) doubles coupons up to $1 off, with a limit of 2 identical coupons.

*You can also print MBQ's (Meijer Meal box coupons from HCW, to save on paper!) Here or directly from the Widget below!

*Convenient Printable Shopping List HERE!

Best Meijer Deals wk of 11/15 through 11/21/09

Front cover

*Grade A 10-16 lb. Hen Turkey $8 off w/any $20 purchase. Limit 1.
*Grade A 16 lb. & up Tom Turkey $14 off w/any additional $20 purchase. Limit 1.
Use $2 off any Butterball Turkey printable coupon Here
Final price = varies

*Homegrown russet potatoes
$2.69 15 lb. bag
*Meijer Gallon milk $1.75 ea.
*12 packs coke & pepsi products $2.48 ea. Limit 6.

*Pillsbury crescent rolls
$1.67 ea.
Use $.50/2 printable from my coupons.com box or Here
$.25 MQ from 11/15 GM insert
Final price = $1.17 ea.

*Cool whip topping $.88 ea.

*Sara Lee pies $2.50 ea.
Use $1 printable couponHere
$1 MQ from 10/25 RP
Final price = $1.50 ea.

*Land O Lakes butter $1.99 ea.
Use $.50 MQ from 11/1 or 11/15 SS inserts
Final price = $.99 ea.

*Philadelphia cream cheese $1.18 ea.
Use $1/3 MQ from 11/15 SS
Final price = $.85 ea.

*Campbells cream of chicken or mushroom soup $.58 ea.
Use $1/4 printable couponHERE
Final price = $.33 ea.

*Aunt Millies dinner rolls $1.29 ea.
Use $.55 printable from coupons.com orHere
Final price = $.29 ea.

*Maxwell House or Seattles Best Coffee $5.49 ea.
Buy (2) and Get Peninsular Sugar 4 lb. Free
Use $1/2 printable for Maxwell HouseHere
$1 MQ for Seattles Best from 9/27 SS
Seattles Best MIR HERE
Final price = $4.49 - $4.99 ea. plus free sugar (less if you submit the rebate)

Pg3 Meats

*Healthy Ones thin sliced lunch meats (tub) $2.29 ea.
Use $.55 MQ from 10/18 SS
Final price = $1.29 ea.

*John Morrell Off the Bone lunch meat
(tub) $2.29 ea.
Use B1G1 Free printable coupon HERE
Final price = $1.15 ea.

Pg4 Grocery

*Del Monte vegetable cans
$.69 ea.
Use $1/8 MQ from 11/15 RP
Final price = $.57 ea.

*Del Monte fruit cans $.99 ea.
Use $1/8 MQ from 11/15 RP
Final price = $.87 ea.

*Dole Pineapple, mandarin oranges, or tropical fruit $.99 ea.
Use $.55/2 MQ or $.35/2 MQ from 11/8 SS
Use $.50 printable coupon HERE (play the game)
Final price = Free - $.65 ea.

*Stove top stuffing $.99 ea.

*Doritos $2 ea.

*Rice, Wheat, or Corn Chex $2.50 ea.
Use $1/2 MQ from 11/15 GM or printable HERE
Final price = $1.50 ea.

*Swanson broth canned
$.59 ea.
Use $1/6 MQ from 11/8 SS
Final price = $.43 ea.

*Bruce's Yams $1.69 ea.
Use $.25 printable coupon Here
Final price = $1.19 ea.

*Pepsi 2 liters $1 ea.

*Kelloggs cereals (select varieties) $2 ea.
Use $1 printablesHere
Final price = $1 ea.

*French's French fried onions $2.49 ea.
Use $.50 MQ from 11/8 SS insert
$.50 printable coupon HERE
Final price = $1.49 ea.

*Heinz gravy $.99 ea.
Use $1/3 printable coupon Here
Final price = $.33 ea.

*Cheez-its
$2.59 ea.
Use $1.50/2 MQ from 10/4 RP
$1 printable HERE
Final price = $1.59 - $1.84 ea.

*Campbells Select Soup $1.29 ea.
Use $.40/2 MQ from 10/4 SS and use
$1/2 MBQ
Final price = $.39 ea.

Pg.5 Dairy

*Pillsbury Cookie dough or pie crusts $1.99 ea.
Use $1.25 printable for simply cookies peanut butter Here
$.55 off any simply cookies printable from coupons.com Here
$.75/2 printables from Here and Here for Holiday cookies
Use $.50/2 pie crusts printable coupon from coupons.com on my left sidebar or Here and Here
Final price = $.74 - $1.49 ea.

*Coffee-mate creamer $2.49 ea.
Use $1 printable coupon Here
$.55 printable coupon HERE
Final price = $1.49 ea.

*Kraft shredded cheese, cubes, crumbles, or sticks $1.67 ea.
Use $1/2 MQ from 10/18 SS (expires 11/18)
Final price = $1.17 ea.

*Kraft Singles $2.50 ea.
Use $1/2 MQ from 11/15 SS
Final price = $2 ea.

*Nestle Toll house refrigerated cookies $2 ea.
Use $1 MQ from 11/1 RP and use
$1/2 MBQ
Final price = $.50 ea. (thanks, Savingsmakescents!)

Pg.5 Frozen

*Edy's Ice Cream $2.49 ea.
Use $.75 MQ from 10/18 RP
Final price = $1.49 ea.

*Sara Lee Cheesecake, pound cake, and coffee cake 1/2 off
Use $1 printable coupon Here
Final price = varies

*Edwards pie singles 1/2 off

*Ora Ida Steam & Mash potatoes $2.49 ea.
Use $1 printable coupon HERE
Final price = $1.49 ea.

*Ora Ida Hash Browns
$2.49 ea.
Use $1.50/2 MQ from 9/27 SS
Final price = $1.74 ea.

*Rhodes Rolls or Cinnamon rolls $2.99 ea.
Use $.50 MQ from 9/20 SS, $1 MQ from 8/16 & 9/20 SS inserts
$.75 printable HERE
Final price = $1.99 ea.

Pg5 Holiday Baking Needs

*Crisco $2.49 ea.
Use $1 MQ from 11/8 RP
Final price = $1.49 ea.

*Jiffy corn muffin mix 3/$1

*Pillsbury Quick bread $1.77 ea.
Use $.40 MQ from 11/8 RP
Final price = $.97 ea.

*Pillsbury Brownies $1.29 ea.
Use $.40 MQ from 11/8 RP
Final price = $.49 ea.

*Carnation Evaporated Milk $.99 ea.
Use $.50/2 MQ from 11/1 SS
or $1/2 printable coupon Here
Final price = $.50 ea.

*Comstock pie filling $2.19 ea.
Use $.55 MQ from Nov. All You magazine
Final price = $1.19 ea.

*Keebler pie crusts $1.49 ea.
Use $.30 MQ from 11/8 SS
Final price = $1.17 ea.

*McCormick Spices, food coloring, or extracts $2.99 ea.
Use $1 MQ from 11/1 RP
Final price = $1.99 ea.

Pg.6 grocery

*Hellman's Mayo
$2.99 ea.
Use $.60 MQ from 11/15 RP
and Use $1 MBQ
Final price = $.99 ea.

*Lipton Tea $2.19 ea.
Use $.60 MQ from 11/15 RP and use
$1/2 MBQ
Final price = $.69 ea.

*I can't believe it's not butter $1.69 ea.
Use $1 MQ from 11/15 RP
and use $1/2 MBQ
Final price = $.19 ea.
*Buy I can't belive Its not butter sticks, and get a catalina coupon for $2 OYNO.

*Ragu pasta sauce $1.29 ea.
Use $.60/2 MQ from 11/15 SS or
$1/2 printable HERE and use
$1/2 MBQ
Final price = $.29 ea.

*Lipton Recipe Secret or Soup A soup $.99 ea.
Use $.40 MQ from 11/15 RP and use
$1/4 MBQ
Final price = $.14 ea.

*Wishbone dressing $1.39 ea.
Use $1.25/2 MQ from 10/4 RP
and Use $1/2 MBQ
Final price = $.14 ea.

*Brooks chili beans $.99 ea.
Use $.55/2 MQ from 10/4 SS and use
$1/4 MBQ
Final price = $.23 ea. wyb 6, use (3) MQs & 1 MBQ

*Jello 2/$1
Use $1/10 MBQ
Final price = $.40 ea.

*Wheat Thins or Triscuits $2.17 ea.
Use $1 MQ from 11/8 SS
Final price = $1.17 ea.

*Peperidge crackers $2.50 ea.
Use $1 MQ from 11/1 SS and use
$1/2 MBQ
Final price = $1 ea.

*Motts apple juice $1.67 ea.
Use $1/2 MBQ
Final price = $1.17 ea.

*Vlasic pickles $1.99 ea.
Use $.50 printable couponHERE
Final price = $.99 ea.

* Nestle Morsels
$1.99 ea.
Use $1 MQ from 10/11 SS, 11/1 SS, and Nov. All You mag
$.50/2 printable coupon Here
and use $1/6 MBQ
Final price = $.82 ea.

Pg. 7 Home Care

*Glade Fragrance items 25% off
Several coupons from 10/18 SS, 11/1 SS
also several printable coupons available HERE and HERE!
And Don't Forget about the $5 Rebate HERE!
Final price = varies

*"All" laundry soap $3.49 ea.
Use $2 MQ from 10/4 RP
Final price = $1.49 ea.


*Toy Deals!
(Thanks, Savingsmakescents!)

*Mr. Potato Head silly suitcase $12.99 ea.
Use $5 printable couponHERE
Final price = $7.99 ea.

*Activity Ball $12.99 ea.
Use $5 printable couponHERE
Final price = $7.99 ea.

*Dino Roars Hatchlings $12.99 ea.
Use $5 printable coupon HERE
Final price = $7.99 ea.


Please leave a comment & share if you find any awesome deals, or if I missed anything! Thank you for reading!

*Don't Forget to sign up for my Free email newsletter or RSS feed, so that you never miss any tips! Thank You for reading!


No comments:

Post a Comment

Thank You For Leaving A Comment! I Love to hear from my readers!